ЖВПФК

Екскурсія групи МЕЕП-19 по підрозділам ДП «СхідГЗК»

Перший крок для співпраці з роботодавцем

Екскурсія групи МЕЕП-19 по підрозділам ДП «СхідГЗК»

Для  надання студентам промислового коледжу більш поглибленої інформації та детального ознайомлення їх з технологічними процесами, конструктивними особливостями і основними складовими електрообладнання в умовах діючого виробництва, посилення інтересу до вивчення  спеціальних дисциплін у вересні 2021 року проведена екскурсія на державне підприємство  «СхідГЗК».

«ДП «СхідГЗК» входить в десятку найбільших виробників урану (2% від світового видобутку) і є єдиним в Україні підприємством, яке забезпечує видобуток уранової руди і виробництво концентрату природного урану; підприємство забезпечує до 40% потреб в урані українських атомних станцій; СхідГЗК сьогодні — це виробничі майданчики в Дніпропетровській та Кіровоградській областях, три уранові шахти, три заводи, близько 20 допоміжних підрозділів».

З метою успішного проведення екскурсії визначено основні етапи:

 • І етап: Підготовчий
 • Інструктажі з охорони праці:

Вступний;

Первинний;

 • ІІ етап: Екскурсія по підрозділам ДП «СхідГЗК»
 • ІІІ етап: Підведення підсумків. Обмін враженнями

Екскурсія проводилась після узгодження з головним інженером Пухальським В.М. та  начальником служби фізичного захисту Коваленко В.В. за розпорядження директора коледжу №  16  від 14  вересня 2021 р., для 16 студентів третього курсу, Жовтоводського промислового фахового коледжу Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара, гр.МЕЕП – 19.  Студентів супроводжували:

 • від коледжу викладачі електротехнічного циклу — Вербівська Н.В, Науменко П.М. та викладач економічних дисциплін Хавренко В.В.
 • від підприємства:

Кіцела Костянтин Валентинович, провідний інженер-енергетик ГМЗ;

Барзіон Віктор Миколайович, інженер-енергетик ГМЗ;

Кисіль Геннадій Олександрович, начальник відділу станцій та підстанцій ЕЛ ЦЛ КВПтаА;

Поташов Анатолій Степанович, інженер з налагодження та випробувань ЕЛ ЦЛ КВПтаА;

Щербатюк Юрій Вікторович, провідний інженер з режимів оперативно-диспечерської служби ДМтаП ЦЛ КВПтаА.

Кожний із них відповідає за свій підрозділ, про що далі більш детально.

Перший етап екскурсії – вступний інструктаж з техніки безпеки

«Загальні відомості про підприємство, характерні особливості виробництва. Загальні правила поведінки працюючих на території підприємства, у виробничих та допоміжних приміщеннях. Розташування основних служб. Основні небезпечні та шкідливі фактори, які характерні для цього виробництва, особливості їх дії на працюючих. Методи та засоби запобігання нещасним випадкам».

Безпосередньо на підприємстві первиний інструктаж про особливості роботи  провів в приміщенні ГМЗ інженер з  охорони праці Чернятінський О.О., інформацію  доповнив Кіцела Костянтин Валентинович.

«Загальні відомості про технологічний процес та обладнання на робочому місці, виробничій ділянці. Основні небезпечні і шкідливі виробничі фактори, що виникають при цьому технологічному процесі, особливості їх дії на працюючих. Небезпечні зони машин, механізмів приладів. Засоби безпеки обладнання. Вимоги запобігання електротравматизму. Засоби індивідуального захисту на робочому місті та правила їх використання. Причини  нещасних випадків, що мали місце на підприємстві. Схема безпечного руху працівників по території підрозділів ДП «СхідГЗК». Всі наголошували на небезпеці під час перебування біля діючих високовольтних електроустановок».

Другий етап – екскурсія за маршрутом:

 • диспетчерський пункт;
 • підстанція «Заводська»;
 • підстанція «Заводська — 2»;
 • вапнякова дільниця (електрообладнання крана);
 • підстанція глибокого вводу 150/10/6 кВ.

Екскурсія розпочалася з огляду «енергетичного серця» підприємства – диспетчерського пункту, про який  детально розповів Щербатюк Ю.В.

Студентам продемонстрували  робоче місце диспетчера, а це спеціально обладнаний диспетчерський пункт, де розташовується диспетчерський щит. На ньому візуально позначається спеціальними символами реальний стан і положення електроустаткування на підстанціях — усі підстанції міста Жовті Води. Якщо на підстанції виводиться  устаткування на ремонт, то диспетчер відображає це на щиті. Особливо студентів зацікавила логіка роботи диспетчера, яка в оперативних заходах для ліквідації аномальних відхилень ходу технологічного процесу багато в чому аналогічна роботі майстра, що ремонтує складні електричні та інші промислові апарати й системи. Студенти зрозуміли, що знання й розуміння технологічної схеми управління (чи ремонтованого) об’єкту є необхідною передумовою успішної роботи як диспетчера, так і ремонтника.

Наступний етап екскурсії це підстанції «Заводська» 35/6 кВ та «Заводська-2» 35/6 кВ, де студентів ознайомили з основами ремонту обладнання, конструктивними елементами силових трансформаторів, елементами грозозахисту, вимикачами та електрозахисними засобами.

Підстанція «Заводська» 35/6 кВ складається з відкритого розподільчого пристрою напругою 35 кВ та закритого КРУН 6 кВ (використовується масляний вимикач).

Підстанція «Заводська -2» 35/6 кВ складається із закритого розподільчого пристрою напругою  35 кВ та 6 кВ (вакуумний вимикач). Впроваджена автоматизована  система комерційного обліку.

Тобто на  територіях двох підстанцій можна було побачити не тільки вітчизняне застаріле обладнання, а й сучасні модернізовані ділянки розподільчих пристроїв.

Проведена екскурсія дала студентам повну картину перетворення напруги  з 35 кВ до 6 кВ і викликала в них ще більший інтерес до обраної спеціальності.

Про вимірювальні трансформатори струму і напруги, а також апаратури захисту – розповів   Поташов А.С., про розподільчі установки і апаратури керування – Щербатюк  Ю. В.

Студенти з великим інтересом оглядали діюче обладнання підстанцій та зблизька знайомились з роботою енергетиків, ставили запитання щодо її специфіки.

З електроустаткуванням крана на вапняній дільниці екскурсантів ознайомив провідний інженер – енергетик Кіцела Костянтин Валентинович.

Дана дільниця займається переробкою технологічних матеріалів, які застосовуються в технологічному процесі обробки уранової руди. На підприємстві рідкі і тверді матеріали обробляють, щоб перевести уран спочатку в розчинну форму, а потім виділяють з розчину максимум речовин, в яких міститься уран. Цей процес називається глибоким витяганням. Отриманий у такий спосіб уран повертають у виробництво. Після переробки все одно утворюються так звані скидні розчини. Вони містять кислоту, тому спрямовуються на станцію нейтралізації. За допомогою вапняного молока (вапняне молоко — суспензія, що утворюється при змішуванні надлишку гашеного вапна з водою) кислоту нейтралізують, і виходить пульпа — ​суміш твердих сольових з’єднань з водою.

Кіцела К.В. більш детально розповів про обладнання крана.

На завершення екскурсії була показана підстанція глибокого вводу напругою 150/10/ 6  кВ «Сірчана – 150 ».

Екскурсію розпочав Кисіль Г.О., який розповів студентам про принцип роботи силового  трансформатор на 32 МВА, це була унікальна можливість оглянути та додатково отримати  практичні знання для майбутньої професії в умовах діючої електроустановки  150/10/6 кВ. Приємною несподіванкою було те, що з робочим візитом її відвідав головний енергетик ДП «СхідГЗК» Клеопа Е.М., який ознайомив з розподільними пристроями високовольтних мереж, системою автоматизації та захисту, лініями електропостачання різних напруг, резервними джерелами живлення, системою пожежогасіння та сигналізації підстанції. Клеопа Е.М. продемонстрував на своєму прикладі високий професійний рівень знань різних  схем. Коли він розповідав, студенти із захопленням слухали та зробили декілька відео, які будуть  використовувати у звіті про екскурсію та  при підготовці до захисту курсових та дипломних проектів. Едуард Миколайович зауважив, що професія електрик  є дуже почесною та відповідальною.

Обладнання студенти та викладачі оглянули зовні, але  принципи налаштування та функціонування розповіли спеціалісти енергетики ДП «СхідГЗК» настільки детально, що було відчуття, що присутні його побачили зсередини. Усе побачене, з точки зору викладачів, мотивуватиме студентів отримувати теоретичні знання під час навчальних занять.

Загалом екскурсія тривала 4 години і викликала велику зацікавленість  у майбутніх енергетиків. Можливо, хтось із цих студентів після завершення навчання прийде працювати на дане підприємство.

Вважаємо, що кожна екскурсія на підприємство  зміцнює зв’язок із виробництвом, дає змогу викладачам і студентам познайомитись зі своїми колегами по спеціальності та в подальшому отримувати від них посильну допомогу: консультації, рецензування дипломних робіт, обмін довідниковими матеріалами та інше.

Хочеться зазначити, що даний захід був вкрай необхідний та корисний для студентів коледжу, оскільки результати екскурсії сприяли позитивному налаштуванню на оволодіння знаннями та реальному розумінню обраної професії. Екскурсоводи – Клеопа Е.М., Кисіль Г.О., Кіцела К.В., Щербатюк Ю.В., які є випускниками коледжу, та Поташов А.С.  своїми розповідями навчили студентів дивитися на навчальну дисципліну не як на випробування, яке потрібно пройти, а як на досвід, що буде корисним у майбутній роботі.

Голова циклової комісії електротехнічних дисциплін

Наталка ВЕРБІВСЬКА