ЖВПФК

Інтернет: реальні небезпеки віртуального світу

З початком широкого використання міжнародних мереж передачі даних загального користування темпи росту мережної злочинності зростають в геометричної прогресії. За оцінками експертів Міжнародного центру безпеки Інтернет кількість інцидентів пов’язаних з порушенням мережної безпеки зросла в порівнянні з 2000 роком майже у 10 разів.

Основними джерелами небезпек для користувачів Інтернету являється діяльність хакерів, вірусів та спамів. Існують засоби, що утруднюють доступ до чужих комп’ютерів – це брандмауери, антивірусне та антиспамове програмне забезпечення. Велике значення також має дотримання користувачами правил безпеки під час роботи в Інтернеті.

Певна категорія людей здійснює атаки на чужі комп’ютери задля отримання персональної інформації. Зазвичай їхніми об’єктами стають бази даних великих корпорацій, де зберігаються такі відомості, як персональні ідентифікаційні номери, номери банківських рахунків та кредитних карток клієнтів. Проте відомо багато випадків, коли жертвами зловмисників стають приватні особи, особливо якщо вони передають конфіденційну інформацію через Інтернет без належного захисту.

З метою популяризації більш безпечного і більш відповідального використання онлайн-технологій і мобільних телефонів, особливо серед дітей і молодих людей запроваджений у всьому світі День безпечного Інтернету, який  відзначається з 2004 року другого дня (у вівторок), другого тижня, другого місяця (лютого).

Які ж загрози існують для Інтернет-користувачів?

По-перше – це комп’ютерні віруси. За оцінками експертів щорічний збиток від них обчислюється півтора трильйонами американських доларів.

Першопрохідцями в справі створення комп’ютерних вірусів вважаються програмісти з Пакистану. Для того, щоб їх програми не використовувалися безкоштовно, вони почали постачати свою розробку вірусом,  який починав шкідливу діяльність при спробах скопіювати програму.

На боротьбі з вірусами розвинулася галузь економіки, де на продажах програм для боротьби з вірусами виручають щорічно близько $ 2 млрд.

Експерти стверджують, що через швидку появу нових вірусів, близько 15% з них все ж проникають в комп’ютери, долаючи антивірусний захист.

Соціальні мережі.

Сьогодні соціальні мережі використовуються не просто для спілкування – за їхньою допомогою можна організовувати акції і кампанії, успішно збирати гроші на лікування, шукати зловмисників, знаходити союзників, дізнаватись гарячі новини, і просто поширювати свою інформацію.

У той же час, активні користувачі соцмереж публікують інформацію, яка ще років 10 років тому вважалась занадто приватною. Дивовижно, скільки людей готові абсолютно щиро і у всіх подробицях розказувати про своє особисте життя найширшому колу осіб. Не замислюючись над тим, що серед цих осіб може виявитись хто завгодно – спецслужби, зловмисники, колектори боргів, роботодавці і родичі, перед якими ви б не хотіли афішувати своє життя.

 Фотографії і фільми – важлива частина мережевого простору. Завжди гарно подумайте, перш ніж завантажити свої фотографії чи відео. Зображення залишаються на сайтах  надовго (інколи навіть після того, як ви їх видалили). Вони можуть бути скопійовані, відредаговані і використані де завгодно. Подумайте, чи хочете ви цього. Пам’ятайте, коли ви викладаєте щось у мережі, це стає доступним мільйонам людей в світі. Коли оновлюєте свої сторінки у соціальних мережах, ви маєте подумати у першу чергу про власну безпеку. Захистіть сторінки налаштуваннями приватності – так ви зможете контролювати тих, хто має доступ до вашої інформації.

Персональний профіль – це джерело інформації про вас. Додавання деталей – цікавий і веселий процес, але краще утриматися від додавання деякої інформації. Дату народження, адресу, номер мобільного краще не публікувати.

Мільйони людей в усьому світі спілкуються у соціальних мережах. Переконайтесь, що ніхто не має доступу до персональних налаштувань ваших сторінок і сайтів.

Ваше ім’я в сервісах для он-лайн спілкування, в електронній пошті,  Skype має легко запам’ятовуватися, але це не повинно бути вашим реальним, повним іменем.

Якщо Ви отримали неочікувані файли невідомого вам змісту, то подумайте, перш ніж відкрити їх, вони можуть містити віруси. У своїй електронній скриньці відкривайте лише повідомлення від тих людей, яких ви знаєте і яким довіряєте.

Повідомлення-ланцюжки, у яких просять переслати їх десятьом друзям, а інакше відбудеться щось неприємне, жахливе. Домовтесь з друзями не пересилати подібний спам. Якщо в таких повідомленнях міститься реальна загроза, поговоріть з дорослими.

Чати – вони відкриті для всіх, ви можете говорити з кожним. Якщо ви спілкуєтесь в чатах, переконайтесь, що в них є модератори – люди, які слідкують за змістом спілкування. Будьте обережними і не повідомляйте особисту інформацію. Уникайте безпосередніх контактів з невідомими партнерами по спілкуванню. Якщо ви домовились з кимось про реальну зустріч, обов’язково повідомте про це дорослих.

Фішинг-атаки.

Особливо зверніть увагу на Ваші дії у випадку фішинг-атаки.

Фішинг – один з видів шахрайства, спрямований на викрадення цінних особистих даних користувача, таких як номери кредитних карток, паролі, дані про банківські рахунки і т.д.

Шахраї можуть розсилати безліч повідомлень, які відправлені ніби надійними веб-вузлами (наприклад, від банку) і містять запит особистих даних.

При проведенні фішинг-атак часто використовуються такі фрази:

«Підтвердіть свій обліковий запис», «Якщо ви не дасте відповідь протягом 48 годин, ваш обліковий запис буде заблокований». Представники компаній не повинні робити запит по електронній пошті про паролі, імена користувачів, номери соціального страхування та іншу особисту інформацію.

 

Це далеко неповний перелік загроз, що очікують в Інтернеті тих користувачів,  які ставляться легковажно до віртуального простору.  А ще на додаток  до всіх цих негараздів багатьох молодих людей, та  і не тільки молодих, переслідує така проблема, як інтернет-залежність.

Інтернет-залежність.

Зараз медики обговорюють питання, чи не розширити розділ Міжнародної класифікації хвороб, що стосується хвороб залежності. Поки в нього входять наркоманія, алкоголізм, тютюнопаління. Тепер мова йде і про віртуальну наркоманію.

Спочатку людину захоплює таке дозвілля, вона поринає у світ віртуальних розваг: переглядає сторінки друзів, дивиться фотографії, відео, слухає музику, грає в ігри. Проте надалі починає звикати, відчуває нудьгу, але, дивна річ, все одно  зникає з реальності, приєднавшись до життя онлайн.

Здавалося, ти зайшов в соцмережу лише на п’ять хвилин, але годинник вперто показує, що промайнуло вже 2-3 години! І ти з панікою хапаєшся за голову, раптово згадуючи, що завтра на тебе чекає важливий екзамен, а надворі вже глибока ніч…

Дуже часто людина без будь-якої мети дивиться в монітор комп’ютера, безглуздо марнуючи дорогоцінний час. А якщо підрахувати, скільки часу ми витрачаємо на Інтернет? Припустимо, ти проводиш за комп’ютером десь одну годину на день. Прості математичні обчислення підкажуть, що це 7 годин на тиждень, 28 годин на місяць. Тобто ти живеш в Інтернеті  2 тижні в рік! Але не факт, що нинішній типовий школяр або студент обмежується однією годиною на день. Нерідко діти проводять за комп’ютером 4 й більше годин… А це вже 56 днів за рік! Лише уявіть, скільки корисного можна зробити за ці 56 днів.

Тож новітні інформаційні технології – це благо для людини, але потрібно грамотно ними користуватися:

 1. Ставити часові обмеження
 2. Не вмикати комп’ютер просто так
 3. Не варто безцільно заходити в Інтернет
 4. Постаратися вчасно зрозуміти свою проблему
 5. Необхідно шукати заняття в реальному житті
 6. Не забувати про реальних друзів та реальне спілкування з ними

 

Наслідками інтернет-залежності можуть стати:

 • Проблеми в сім’ї і професійній діяльності( в нашому випадку, у навчанні)
 • Втрата пристосування до реально життя та реальних стосунків
 • Зниження здатності для самовираження
 • Ризик втрати близьких, друзів та знайомих, якщо не приділяти їм достатньо уваги

 

Мобільні телефони.

Що до мобільних телефонів, то тут теж треба пам’ятати правила безпечного користування.

Одна з можливих неприємностей  –  платні номери.

Це можливість витратити багато грошей, навіть не усвідомлюючи цього. Пропонуються різні послуги, придбання цікавих речей, акції і для цього вам потрібно подзвонити на певний номер або надіслати повідомлення. Всі дзвінки і повідомлення можуть бути дуже дорогими. Якщо ви хочете здійснити покупку он-лайн, завжди уважно читайте всю надану інформацію, особливо написану дрібним шрифтом. Якщо у вас виникли труднощі із цим питанням, попросіть батьків зв’язатися з цим сайтом.

IMEI номер – це персональний ідентифікаційний код телефону, який встановлюється на заводі при виготовленні, слугує для ідентифікації пристрою в мережі. Зберігається у прошивці апарату, як правило, написаний на упаковці, в гарантійному талоні, а також під батареєю мобільного телефону. Відіграє роль серійного номеру апарату. Передається в ефір при авторизації у мережі. IMEI номер використовується для відстеження апаратів, для їх блокування на рівні оператора мобільного зв’язку при крадіжці.

Запишіть цей номер і зберігайте у надійному місці.

Якщо ви стали отримувати неприємні чи грубі повідомлення з невідомих номерів, пам’ятайте – на них не потрібно відповідати, але необхідно зберегти у якості доказів. Якщо вас таким чином турбують, зверніться до дорослих, яким довіряєте, в учбовий заклад або до мобільного оператора.

Деякі сайти містять багато реклами, яка привертає увагу, відволікаючи від мети, з якою ви зайшли в Інтернет.

Зауважте:

— коли вас зацікавив якійсь рекламований продукт і ви вводите свої дані, щоб придбати його або дізнатися більше, завжди читайте інформацію про політику конфіденційності, щоб знати, куди інформація уходить від вас;

— не вірте всьому підряд. Якщо інформація (або рекламна пропозиція) надто приваблива – це може бути пастка шахраїв;

— поговоріть зі своєю родиною і заведіть окрему сімейну електронну скриньку для онлайн покупок і онлайн підписки. Залиште свою особисту скриньку для листування з друзями.

Декілька порад:

— завжди замислюйтесь, кому ви повідомляєте свій мобільний номер – ви не знаєте, чим це може закінчитися;

— будьте пильними, не розмовляйте голосно у публічних місцях, а також не слухайте голосно музику;

— будьте обережні з тим, що завантажуєте у свій телефон – кількість вірусів постійно зростає;

— якщо ви отримуєте смс-спам з різних номерів, повідомте про це вашого оператора.

Коли ми потрапляємо до Всесвітньої мережі, ми потрапляємо у світ, де нас оточують люди: хороші та погані, добрі та злі, розумні та не дуже; інформаційні потоки: корисні та шкідливі; новини, музика; фільми і ще багато різної інформації.  Ми свідомо здійснюємо пошук серед усього цього розмаїття. Інтернет є дуже широким джерелом інформації, іншими словами, інформаційним простором, у якому, як і в реальному житті, є позитивні та негативні сторони.

З дитинства ми  знайомимося з Правилами дорожнього руху, Правилами поводження з газом, Правилами з пожежної безпеки, і ми спокійно реагуємо на них і виконуємо, бо знаємо, що це життєво необхідно. На будь-якому підприємстві, дорослі знають і дотримуються правил, щоб працювати безпечно, щоб ніщо не загрожувало не тільки їх життю, але і моральній та духовній рівновазі. Тепер ми повинні звикнути і до того, що вже існують Правила поводження в Інтернеті.

 

Тому СПІЛКУЮЧИСЬ В ІНТЕРНЕТІ ВИ, ЗАРАДИ СВОЄЇ БЕЗПЕКИ, НЕ ПОВИННІ НІКОЛИ:

 • повідомляти віртуальним  друзям своє прізвище, домашню адресу, номер свого мобільного або домашнього телефону, номер та місцезнаходження свого учбового закладу та інші дані;
 • повідомляти пароль до своєї Інтернет-сторінки.
 • обговорювати теми, які вам неприємні;
 • відповідати на питання, які стосуються вашого особистого життя.
 • розповідати багато про своїх друзів, знайомих та родину..
 • коли вигадуєте у Чаті для себе нікнейм, то він не повинен бути схожим на ваше прізвище.
 • в соц.мережах обмежте доступ до своєї сторінки невідомих тобі людей. Додавайте до списку своїх друзів лише тих, кого ви добре знаєте у справжньому житті;
 • Ніколи не погоджуйтеся на зустріч із людиною, з якою ви познайомилися через Інтернет.
 • Не надсилайте своє фото інтернет-знайомим.

 

І щоб ми могли себе безпечно почувати, цих правил потрібно дотримуватися. Слід пам’ятати про потенційну небезпеку мережі і розуміти, що реальне життя проходить дуже швидко, якщо подовгу сидіти за комп’ютером або не випускати з рук мобільного телефону.

Тому бажаємо всім цікавого реального життя  і  реальних успіхів!error: Content is protected !!